Βλέπετε το forum MyCamp σαν επισκέπτης. Η απολύτως δωρεάν εγγραφή σας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες και να βλέπετε τις φωτογραφίες και τους συνδέσμους που υπάρχουν στις δημοσιεύσεις.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Βλέπετε το forum MyCamp σαν επισκέπτης. Η απολύτως δωρεάν εγγραφή σας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες και να βλέπετε τις φωτογραφίες και τους συνδέσμους που υπάρχουν στις δημοσιεύσεις.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

+4
kastrinos
Apostolos
stefanos
diaviosi
8 απαντήσεις

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    diaviosi
    diaviosi
    New Member
    New Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 34
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2013
    Ηλικία : 39
    Τόπος : Αθήνα

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από diaviosi Πεμ Νοε 07, 2013 7:20 pm

    Οι βασικοί λόγοι που ακούω εγώ να θέτει κάποιος όταν του λέω ότι κάνω ελεύθερη κατασκήνωση είναι οι εξής 3.

    1) Επίθεση από κάποιον άλλο άνθρωπο

    2)Επίθεση από κάποιο ζώο

    3)Καιρικά φαινόμενα

    Σε αυτό εδώ το link [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αναφέρω ποιο αναλυτικά το τι πιστεύω εγώ αλλά και τι απαντάω σε αυτά.

    Εσείς ποιους ενδοιασμούς ακούτε από ανθρώπους που συζητάτε για την ελεύθερη κατασκήνωση που όμως συνήθως δεν επιλέγουν αυτή την δραστηριότητα?

    Αν θέλετε μπορείτε να αναπτύξετε λίγο το θέμα ώστε κάποιος ο οποίος σκέφτεται να το επιχειρήσει αλλά φοβάται, να μπορεί να ξεπεράσει τους φόβους του.


    stefanos
    stefanos
    Συντονιστής
    Συντονιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 94
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Απ: Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από stefanos Πεμ Νοε 07, 2013 7:45 pm

    Ό μόνος λόγος που αποφεύγω την ελεύθερη κατασκήνωση είναι η επίθεση απο άλλον άνθρωπο και τίποτα άλλο,και αυτό γιατί για μένα προσωπικά υπάρχει και μια οικογένεια πλέον και δεν είμαι μόνος.
    Όσο γι αύτο που λες ότι στις πόλεις γίνονται πολύ περισσότερα θα συμφωνήσω με τι διαφορά ότι εκεί βρίσκεσαι σε εκγρήγορση
    και τα μάτια σου είναι δεκατέσσερα.
    Apostolos
    Apostolos
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Απ: Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από Apostolos Πεμ Νοε 07, 2013 7:54 pm

    Εγώ στο ελεύθερο κάμπινγκ όταν το άρχισα φοβόμουν τα ζώα. Τους ανθρώπους τους καταφέρνω και εκεί στα δάση που πάμε και στήνουμε με τις μηχανές, έτσι κι αλλιώς δεν έχει ανθρώπους.hehehehe 
    Το κακό είναι οτι εκεί που πηγαίνουμε έχει κυρίως φίδια, αλλά και λύκους και έχει τύχει να πάμε και σε περιοχή με αρκούδες. Αυτό να πω την αλήθεια ακόμη το φοβάμαι.

    Για κάμπινγκ σε παραθαλάσσια μέρη κλπ που δεν έχει και πολλά ζώα πέρα από κάνα σκορπιό ή φίδια (που υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης) δεν φοβάμαι τίποτα. Μόνο ίσως την αστυνομία που θα έρθει να μας την σπάσει για να φύγουμε.

    Καλά, αν ήμουν με τροχόσπιτο δεν θα φοβόμουν τίποτα απολυτως! Με τροχόσπιτο κατασκηνώνω μέχρι και στην Βάλια Κάλντα δίπλα στις αρκούδες!
    kastrinos
    kastrinos
    Junior Member
    Junior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 53
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2013
    Ηλικία : 57
    Τόπος : Ιλιον

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Απ: Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από kastrinos Πεμ Νοε 07, 2013 8:02 pm

    Ελεύθερο έκανα μία φορά. Ναι η υπόθεση ασφάλεια είναι ένα σοβαρό θέμα. Όμως αυτό που εμένα με χάλασε ήταν η συμπεριφορά των συνανθρώπων μας. Ο καθένας έκανε ότι καταλάβαινε χωρίς να σέβεται τίποτα και κανέναν. Και το χειρότερο ήταν η βρωμιά. Σας βεβαιώ ότι σε μια αρκετά μεγάλη έκταση με πάνω από εκατό σκηνές είχα την μοναδική χημική τουαλέτα.
    Ξέρω, θα μου πείτε ότι παντού υπάρχουν ¨κακές πρακτικές¨ και οφείλω να το σεβαστό. Όμως θα πρέπει να αναρωτηθώ αν τελικά έχω τον μαγνήτη και τις τραβάω πάνω μου ή απλά είμαι πιο ¨ρομαντικός¨ από ότι πρέπει.
    Είχα γράψει ένα topic παλιότερα σχετικά με ένα συμβάν ελεύθερου camping θα προσπαθήσω να το βρω και να το κάνω copy εδώ.
    Apostolos
    Apostolos
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Απ: Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από Apostolos Πεμ Νοε 07, 2013 8:18 pm

    Κωστή, εκεί που πήγες δεν ήταν το ελεύθερο κάμπινγκ όπως το εννοούμε εμείς. Είναι το "ελεύθερο κάμπινγκ" του Ελληνάρα σε άκρως τουριστικό μέρος, που θα έχει και 2-3 καντίνες γύρω γύρω που θα έχουν επεκταθεί σαν να είναι μαγαζιά, και θα έχει και τις πριβε θέσεις των ανθρώπων από διπλανά μέρη που έρχονται νωρίς και στήνουν σκηνές μεζονέτες στο ίδιο καλό σημείο, για όλο το καλοκαίρι.

    Αυτό δεν είναι ελεύθερο. Δυσφήμιση είναι!
    kastrinos
    kastrinos
    Junior Member
    Junior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 53
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2013
    Ηλικία : 57
    Τόπος : Ιλιον

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Απ: Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από kastrinos Πεμ Νοε 07, 2013 9:11 pm

    Βουρβουρου Χαλκιδικης όμορφο μέρος απαίσιο χαλι
    diaviosi
    diaviosi
    New Member
    New Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 34
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2013
    Ηλικία : 39
    Τόπος : Αθήνα

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Απ: Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από diaviosi Πεμ Νοε 07, 2013 9:24 pm

    Apostoli έτσι ακριβώς είναι! Σου έχει συμβεί ποτέ συνάντηση με λύκο? Και αν ναι ποια ήταν η αντίδραση του, έγινε στο σημείο που διανυκτερεύσατε ή κατά την διαδρομή?
    Apostolos
    Apostolos
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Απ: Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από Apostolos Πεμ Νοε 07, 2013 9:53 pm

    Λύκο πέτυχα μέσα στο βουνό καθ' οδόν. Μονάχος ήταν , οπότε δεν φοβήθηκα, ήμουν με παρέα. Αν ήταν αγέλη θα ήταν αλλιώς. Απλώς τον προσπεράσαμε.
    Αρκούδα δεν έχω πετύχει σε κατασκήνωση.Πραγματικά αν μου τύχει θα κόψω το ελεύθερο κάμπινγκ!hehehehe  Έχω πετύχει αρκουδάκι να διασχίζει τον δρόμο πάνω στο Βίτσι και έφυγα γρήγορα επειδή συνήθως όπου είναι αρκουδάκι, ακολουθεί και η μαμά αρκούδα!

    Αυτό που πέτυχα σε σημείο κατασκήνωσης ήταν αγριογούρουνα. Έτυχε λίγο πριν στήσουμε να περάσουν από παραπέρα 3 ή 4 μαζί. Μας έριξαν μια ματιά και έφυγαν. Ξέρω ότι αν επιτεθούν είναι πολύ επικίνδυνα, οπότε απλώς δεν ένιωσαν να απειλούνται και συνέχισαν τον δρόμο τους.

    Φίδια εντάξει, έχω συναντήσει πολλά, σε κάθε σημείο που στήνουμε. Συνήθως κάνω το εξής: Χοροπηδάω γύρω από το μέρος που θέλω να στήσω την σκηνή και μαρσάρω και το μηχανάκι. Φεύγουν από τις δονήσεις στο έδαφος και μόνο, και όσο είναι στημένη η σκηνή και νιώθουν τα βήματα μας δεν πλησιάζουν.

    Από όλα τα ζώα φοβάμαι την αρκούδα μόνο, επειδή έχω ακούσει και για εντελώς απρόκλητες επιθέσεις σε κατασκηνωτές.
    panamach
    panamach
    Συντονιστής
    Συντονιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 74
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Τόπος : Ιωάννινα

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Απ: Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από panamach Πεμ Νοε 07, 2013 10:17 pm


    Το αποφεύγω για τους ίδιους λόγους με τον Στέφανο .
    Εχουμε παιδιά και προτιμώ την ασφάλεια που παρέχει ενα κάμπινγκ.
    mediterraneo
    mediterraneo
    New Member
    New Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 32
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Απ: Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από mediterraneo Σαβ Νοε 09, 2013 10:49 am

    Στο ελευθερο camping,προεχει η ασφαλεια και βεβαια ο σεβασμος του χωρου....Με προβληματιζει και τελευταια με τρομαζει η συμπεριφορα των ανθρωπων.Ελευθερο camping δεν ξερω τι ακριβως σημαινει αλλα πανω απ'ολα σημαινει ΠΑΙΔΕΙΑ.Συμφωνω με τον προβληματισμο ,του πως ο καθενας διαχειριζεται τον χρονο και τον χωρο,τις δραστηριοτητες και την υγειηνη.Δεν με εκφραζει η ιδεα του μονιμου ελευθερου,παρα με καλη παρεα η' κοντα σε μικρο οικισμο ο χρονος περνα υπεροχα! Η εικονα πχ. της¨"ελευθερης καταληψης" στον ορμο του Οδυσσεα [2 μηνες] η'της Αμμουδιας κλπ με βρισκει αντιθετο.
    SUNLIGHT N' JOY
    SUNLIGHT N' JOY
    New Member
    New Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2013
    Ηλικία : 39
    Τόπος : Αθήνα

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Απ: Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από SUNLIGHT N' JOY Δευ Νοε 11, 2013 8:13 pm

    Για εμένα παιδιά , ο μοναδικός λόγος που τώρα τελευταία δε πηγαίνω για ελεύθερο είναι ότι οι φίλοι μου καθώς και η κοπέλα μου δε το θέλουν καθόλου. Συνήθως μου λένε πώς δεν μπορούν να πάνε κάπου χωρίς να υπάρχει παροχή νερού , τουαλέτας και ρεύματος.... Εγώ προσωπικά μέχρι 3 μέρες μένω άνετα σε ελεύθερο μιάς και έχω πολύ καλό εξοπλισμό για αυτόν τον σκοπό και έχω χειραγωγηθεί απόλυτα. Για να είμαι ειλικρινής ο μοναδικός μου φόβος είναι η επίθεση κάποιου ανθρώπου. Τα ζώα δε τα φοβάμαι. Όταν είμαι μακριά από μια Πόλη και από ανθρώπους όπως για παράδειγμα μέσα σε ένα δάσος, δε φοβάμαι καθόλου γιατί πιστεύω πώς δε θα μπεί στο κόπο κάποιος να πλησιάσει έναν άγνωστο κάπου μακριά και τόσο απόμερα. Άλλωστε πάντα λαμβάνω και τα μέτρα μου, στο μέτρο του δυνατού βέβαια....
    manoliss
    manoliss
    New Member
    New Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2013

    Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει Empty Απ: Free camping τι είναι αυτό που φοβίζει

    Δημοσίευση από manoliss Τετ Νοε 13, 2013 1:41 am

    stefanos έγραψε:Ό μόνος λόγος που αποφεύγω την ελεύθερη κατασκήνωση είναι η επίθεση απο άλλον άνθρωπο και τίποτα άλλο,και αυτό γιατί για μένα προσωπικά υπάρχει και μια οικογένεια πλέον και δεν είμαι μόνος.
    Όσο γι αύτο που λες ότι στις πόλεις γίνονται πολύ περισσότερα θα συμφωνήσω με τι διαφορά ότι εκεί βρίσκεσαι σε εκγρήγορση
    και τα μάτια σου είναι δεκατέσσερα.
    me καλυψε πληρως...

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 12:48 am