Βλέπετε το forum MyCamp σαν επισκέπτης. Η απολύτως δωρεάν εγγραφή σας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες και να βλέπετε τις φωτογραφίες και τους συνδέσμους που υπάρχουν στις δημοσιεύσεις.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Βλέπετε το forum MyCamp σαν επισκέπτης. Η απολύτως δωρεάν εγγραφή σας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες και να βλέπετε τις φωτογραφίες και τους συνδέσμους που υπάρχουν στις δημοσιεύσεις.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

5 απαντήσεις

    Ρεύμα

    kastrinos
    kastrinos
    Junior Member
    Junior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 53
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2013
    Ηλικία : 57
    Τόπος : Ιλιον

    Ρεύμα Empty Ρεύμα

    Δημοσίευση από kastrinos Σαβ Νοε 02, 2013 6:34 pm


    Μία από τις παροχές των camping. Όμως είναι πραγματική; Χαζεύοντας στα Sites των camping της Ελλάδος βλέπω ότι πλέον το κόστος διαχωρίζεται σε δύο κατηγορίες. Την κανονική (?) κατανάλωση περίπου 4 e και σε αυτή της μικρής (?)περίπου 2 e.
    Διαβάζω ας πούμε σε Site camping ¨Παροχή ρεύματος 4 e για χρήση μιας λάμπας, μιας μικρής τηλεόρασης και Laptop. Αρα στα 2 e άντε μια λάμπα και ένα κινητό να φορτίζει.
    Μα καλά αυτή είναι η κανονική κατανάλωση; Και για να κάνουμε πολλαπλασιασμός 4 e επί τριάντα ημέρες!!!
    Ένα τροχόσπιτο με το ζόρι μπορεί να ικανοποίηση τις ανάγκες του με αυτό το ρεύμα. Και μήπως όταν μπαίνω σε ένα camping και ο ιδιοκτήτης με δέχεται ως πελάτη δεν σημαίνει ότι αποδέχεται και το κατασκηνωτικό μέσο μου;
    Δεν θέλω να μιλήσουμε για όσους έχουν οικιακά air-condition και ενεργοβόρες συσκευές αλλά όταν καλείσθε να πληρώνεται 120 e το μήνα μήπως θα έπρεπε;
    Τελικά έχω δύο ερωτήσεις. Είναι σωστή η τιμή που προσφέρεται το προϊόν; Τι συσκευές πιστεύεται ότι θα έπρεπε να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σε camping.
    Apostolos
    Apostolos
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013

    Ρεύμα Empty Απ: Ρεύμα

    Δημοσίευση από Apostolos Σαβ Νοε 02, 2013 6:46 pm

    Για 4 και 5 ευρώ την ημέρα που βλέπω σε ΟΛΑ σχεδόν τα καμπινγκ, θα έπρεπε να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ότι συσκευή μας κάνει κέφι!

    Δεν έχω δει στην πράξη τι περιορισμοί υπάρχουν στα καμπινγκ (μιας και ποτέ δεν πήγα με τροχόσπιτο) αλλά αν με 120 ευρώ τον μήνα δεν μπορείτε εσείς οι τροχοσπιτάδες να ανοίγετε το aircondition σας, σας πιάνουν κορόιδα!

    Βέβαια τίθεται και ένα άλλο θέμα. Μπορεί ένα κάμπινγκ να σηκώσει όλες αυτές τις αυξημένες ανάγκες σε ρεύμα, αν έχει ας πούμε μέσα καμιά 30 τροχόσπιτα και όλοι τραβάνε;
    ladakias
    ladakias
    Senior Member
    Senior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 397
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 61
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ρεύμα Empty Απ: Ρεύμα

    Δημοσίευση από ladakias Σαβ Νοε 02, 2013 9:59 pm

    λεμε για τισ τιμες του ρευματος οτι ειναι ακριβες και δεν λεμε για κατι αλλο ,οταν αποφασιζουμε να παμε  καμπινκ γιατι το κανουμε και δεν παμε σε δωματιο η σε ξενοδοχειο.ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ.τοτε νομιζω οτι δεν χρειαζομαστε το δυπορτο εξτρα ψυγειο εξω απο το τροχοσπιτο ουτε την τηλεοραση με τη δοριφορικη κεραια ουτε το λαπτοπ ουτε το αιρ κοντισιον ουτε θα πρεπει να περνουμε τα πλαιστεσιον στα παιδια μας.το μονο που τους χρειαζεται ειναι ενα ποδηλατο να κανουν βολτες και να τα μαθουμε να παιζουν  οπως εμεις οταν ειμαστε μικροι.να πεφτω για υπνο το μεσημερι μονο με τον ανεμηστηρα, και να ξυπναω απο τη ζεστη και να τρεχω στο ντουζ .να πηγαινω για ψωνια δυο φορες τη μερα για να περνω αυτα που θελω για το μεσημερι η το βραδυ,και χωρις να πηγαινω με το αυτ/το αλλα με τα ποδια η το ποδηλατο .καθε θεση χρειαζεται να εχει ασφαλεια 16 αμπερ και πολλες φορες να πεφτει απο την μεγαλυτερη καταναλωση.ασ σκεφτουμε την καταναλωση που εχουμε και αν ειναι πολλα τα λεφτα που περνουν σε σχεση με τα κιλοβατ που πληρωνουν τους δυο μηνες με τη μεγαλυτερη κινηση ιουλιο αυγουστο . για να καταλαβουμε καποιον πρεπει να βαζουμε  εμας στη θεση του και μετα να λεμε ειναι ακριβο η φτηνο.Υ.Γ ..μπορει να γινομαι κακος πολλες φορες αλλα παντα μου αρεσει να ερχομαι στη θεση του αλλου και να βλεπω τα πραγματα και απο την αλλη πλευρα .στο καμπινκ που παω εχω ενα μικρο ψυγειο [μινι μπαρ]εναν ανεμηστηρα και 3 λαμπες νομιζω αυτα φτανουν για το καμπινκ και ειναι πολλα.καποιος που κανει ελευθερο νομιζω μπορει να με καταλαβει καλυτερα
    ladakias
    ladakias
    Senior Member
    Senior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 397
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 61
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ρεύμα Empty Απ: Ρεύμα

    Δημοσίευση από ladakias Σαβ Νοε 02, 2013 10:02 pm

    το ψυγειο μου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
    panamach
    panamach
    Συντονιστής
    Συντονιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 74
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Τόπος : Ιωάννινα

    Ρεύμα Empty Απ: Ρεύμα

    Δημοσίευση από panamach Σαβ Νοε 02, 2013 11:11 pm

    ladakias έγραψε:
    το μονο που τους χρειαζεται ειναι ενα ποδηλατο να κανουν βολτες και να τα μαθουμε να παιζουν  οπως εμεις οταν ειμαστε μικροι.να πεφτω για υπνο το μεσημερι μονο με τον ανεμηστηρα, και να ξυπναω απο τη ζεστη και να τρεχω στο ντουζ .να πηγαινω για ψωνια δυο φορες τη μερα για να περνω αυτα που θελω για το μεσημερι η το βραδυ,και χωρις να πηγαινω με το αυτ/το αλλα με τα ποδια η το ποδηλατο .
    ladakias.....είσαι όλα τα λεφτά .!!cheers 


    Το έχω ξαναπεί και αλλού παλαιότερα .
    Εχω να κουμπώσω πρίζα στο τροχόσπιτό μου πάνω απο 2 χρόνια.
    Εχω φωτοβολταικό και το φχαριστιέμαι πάρα πολύ .
    Κάνω περίπου 45 διανυκτερέυσεις το χρόνο στο τροχόσπιτο και γλυτώνω περίπου 180 € απο το ρεύμα , τα οποία αντιστοιχούν σε καύσιμα για 2-με 3 εκδρομές wingright 
    Λειτουργώ φώτα , αντλίες νερού , φορτίζω κινητά , dvd, βλέπω τηλεόραση , δουλέυω 3 ανεμηστήρες το καλοκαιρι , την περιφεριακή θέρμανση της σόμπας το χείμώνα , ανάβω το εξωτερικό φώς του τροχοσπίτου το βράδυ , τα  ανεμηστηράκια του ψυγείου και ποτέ η κατανάλωση δεν έχει ξεπεράσει τα 7 amper.

    υγ  : φέτος ήθελα να βάλω φωτοβολταικό και στην τροχοσκηνή ....αλλά δε πρόλαβα .Sad
    Apostolos
    Apostolos
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013

    Ρεύμα Empty Απ: Ρεύμα

    Δημοσίευση από Apostolos Σαβ Νοε 02, 2013 11:38 pm

    Δύο φορές έχω πάρει όλο κι όλο ρεύμα σε κάμπινγκ και ήταν επειδή πήγαινε μαζί με την θέση στην ίδια τιμή. Το ήξερα βέβαια μιας και δεν ήταν στις καθιερωμένες εξορμήσεις μου με την μηχανή, αλλά με το αυτοκίνητο και την σύζυγο για παρέα. Εκεί (για 7 μέρες) έπαιρνα μαζί μου πέρα από λάπτοπ, κινητό, φωτογραφική  και το μικρο ψυγειακι μου (lidl). Αυτά είναι όλο κι όλο τα ηλεκτρικά που κουβαλάω ως τώρα και χρειάζομαι ρεύμα.

    Εντάξει, αν είμαι μόνος  με την μηχανή, δεν το συζητάω. Τα πάντα φορτίζονται καθ' οδόν από την πρίζα της μοτοσυκλέτας. Στην χειρότερη περίπτωση που δεν προλαβαίνω να τα φορτίσω, ζητιανεύω ρεύμα για να φορτίσω το κινητό από την reception ή κάποιον με τροχόσπιτο!hehehehe

    Πάντως από την εμπειρία μου, στο θέμα με την σκηνή (που δεν την παλεύουμε άλλο) δεν είναι το ρεύμα που μας λείπει, αλλά η "βεράντα". δηλαδή ένα μέρος να μπορούμε να καθίσουμε σαν άνθρωποι να πιούμε έναν καφέ και να φάμε, χωρίς να νιώθουμε ότι είμαστε στο πόδι, και μια κουζίνα  για να μην τρώμε απ'έξω. Γι αυτό νομίζω ότι με μια τροχοσκηνή θα λυθούν όλα μας τα προβλήματα. Επίσης όταν με το καλό προχωρήσω σε αυτή την αγορά (τροχοσκηνή ή τροχόσπιτο μικρο), σίγουρα θα κοιτάξω την λύση του φωτοβολταικού. Οι απαιτήσεις μας σε ρεύμα είναι ελάχιστες για να πληρώνουμε 5ευρω καθημερινά για 2 λάμπες, ένα λαπτοπ, και ένα ψευτοψυγειάκι.

    Υ.Γ Χρήστο κάνε και μια παρουσίαση του φωτοβολταικου σου όταν μπορείς. Με ενδιαφέρει να δω τι λύσεις έχεις επιλέξει.
    manoliss
    manoliss
    New Member
    New Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2013

    Ρεύμα Empty Απ: Ρεύμα

    Δημοσίευση από manoliss Κυρ Νοε 03, 2013 9:09 am

    το ρευμα χρειαζετε...χωρις αυτο εχουμε προβλημα.....προσωπικα εχω αναγκη απο ρευμα και γιατι εχω μικρο παιδι και θελω να εχω ρευμα για ενα φουρνακι για να ετοιμασουμε φαγητο και εφοσον το ΠΛΗΡΩΝΩ 4-5 ΕΥΡΩ εχω απαιτηση να καλυψω τα απαραιτητα μου....τωριο αποψεις ειναι πολλες και σεβαστες.....αλλοι εχουν a/c στο τροχοσπιτο για ανεση..καλα κανουν δε πρεπει ομως και αυτοι να καλυφθουν? με 2 αμπερ ρευμα ουτε τοστιερα δεν δουλευεις....
    kastrinos
    kastrinos
    Junior Member
    Junior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 53
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2013
    Ηλικία : 57
    Τόπος : Ιλιον

    Ρεύμα Empty Απ: Ρεύμα

    Δημοσίευση από kastrinos Κυρ Νοε 03, 2013 5:26 pm

    Συμφωνώ με τον Μανόλη. Με χρεώνει; Ναι!! Είναι λοιπόν υποχρεωμένος να μου προφέρει υπηρεσίες αντίστοιχες. Δεν είναι δυνατόν να ζητάνε 4 euro και να σου λένε άναψε μια λάμπα.
    Ναι και εγώ έχω παιδιά και δεν κάνω κέφι να μου τα τρώνε στις ταβέρνες. Εχω κάνει το κουμάντο μου και θέλω να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω.
    Αν τώρα κάποιος κάνει υπερβάσεις ας τον προσεγγίσει ο ιδιοκτήτης και ας κάνει μια συζήτηση μαζί του. Εγώ τι φταίω;
    Εχω κάνει και μόνιμος. Όμως δεν είχα ποτέ δύο καταψύκτες και δύο ψυγεία. Ούτε άφηνα το air condition με τις ώρες. Όπως προσέχω στο σπίτι μου προσέχω και στο camping.
    Οσο για το αν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες ή όχι, και πάλι δεν με ενδιαφέρει. Κάποια στιγμή οι Έλληνες επαγγελματίες, οποιοδήποτε χώρου, πρέπει να μάθουν να δουλεύουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ. Ας κάνουν το κουμάντο τους λοιπόν.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 5:12 am