Βλέπετε το forum MyCamp σαν επισκέπτης. Η απολύτως δωρεάν εγγραφή σας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες και να βλέπετε τις φωτογραφίες και τους συνδέσμους που υπάρχουν στις δημοσιεύσεις.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Βλέπετε το forum MyCamp σαν επισκέπτης. Η απολύτως δωρεάν εγγραφή σας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες και να βλέπετε τις φωτογραφίες και τους συνδέσμους που υπάρχουν στις δημοσιεύσεις.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

+2
Apostolos
kastrinos
6 απαντήσεις

    Μόνιμοι

    kastrinos
    kastrinos
    Junior Member
    Junior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 53
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2013
    Ηλικία : 57
    Τόπος : Ιλιον

    Μόνιμοι Empty Μόνιμοι

    Δημοσίευση από kastrinos Κυρ Οκτ 27, 2013 9:57 pm


    Το θέμα μας είναι οι ¨Μόνιμοι¨ ενός camping. Αυτοί που το τροχόσπιτο το έχουν σταθερά σε κάποιο camping.
    Θεωρητικά η πλειοψηφία είναι της γύρας και των πολλών χιλιομέτρων όμως για διάφορους λόγους (και έχω ακούσει αρκετούς) κάποιοι το γύρισαν στο μόνιμο ή ήταν από την αρχή μόνιμοι.
    Έχουμε και λέμε λοιπόν.
    Αντικειμενικά τα θέματα που προκύπτουν είναι δύο.
    Πρώτο θέμα. Είναι camper ή κατασκηνωτές;
    Δεύτερο θέμα. Κάνουν καλό ή όχι στο camping.
    Σε αυτά τα δύο ερωτήματα θα πρέπει να αποφανθεί η όμορφη παρέα μας.
    Από τη Βικιπαίδεια αντιγράφω:
    Η κατασκήνωση (συχνά χρησιμοποιείται και ο αγγλικός όρος 'camping') είναι ένας τρόπος προσωρινής εγκατάστασης και διαμονής ενός ή περισσοτέρων βραδιών στη φύση, συνήθως εντός σκηνής και με τη βοήθεια υπνόσακου. Στις μέρες μας, τις περισσότερες φορές η διανυκτέρευση στο φυσικό περιβάλλον πραγματοποιείται ηθελημένα, για λόγους αναψυχής και επαφής με τη φύση.
    Ανάλογα με το αν πραγματοποιείται σε ειδικά διαμορφωμένο για αυτό το σκοπό χώρο ή όχι, η κατασκήνωση διαχωρίζεται σε:
    1. οργανωμένη κατασκήνωση
    2. ελεύθερη κατασκήνωση
    Και ας ξεκινήσω εγώ με τις δικές μου σκέψεις:
    1. Είναι μύθος ότι το camping είναι οικονομική λύση.
    2. Να επισημάνω ότι δεν έχουμε μόνο εμείς αυτό το φαινόμενο αλλά και οι Γερμανοί και οι Ιταλοί και ίσως και άλλοι λαοί.
    3. Ναι υπάρχουν κάποιοι που θα ήθελαν εξοχικό αλλά δεν έχουν τα χρήματα και κάνουν υπερκατασκευές.
    4. Είναι ντροπή οι μόνιμοι και δεν είναι ορισμένοι ¨περαστικοί¨ που βρωμίζουν αδιακρίτως;
    5. Απαντώντας στις ερωτήσεις μου θα έλεγα ότι σίγουρα σύμφωνα με το όρο ¨κατασκήνωση¨ και ο μόνιμος είναι κατασκηνωτής και όσον αφορά το δεύτερο σκέλος θα έλεγα ότι εδώ παίζει ρόλο η ισορροπία δυνάμεων. Και εξηγώ ότι αν σε ένα camping οι περισσότεροι είναι μόνιμοι αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης δεν έχει ανάγκη να την βελτιώνει, ξέρει από την αρχή της χρονιάς τι έχει να κερδίσει και κάνει το κουμάντο του. Αποτέλεσμα χρόνο με τον χρόνο να υποβαθμίζεται. Αν όμως συμβαίνει το αντίθετο τότε ο επιχειρηματίας θα πρέπει να προσέχει τον χώρο του, τις παροχές να βελτιώνεται κοκ. Αυτό έχει σαν συνέπεια καλύτερες υπηρεσίες.
    Αυτά για αρχή


    Apostolos
    Apostolos
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013

    Μόνιμοι Empty Απ: Μόνιμοι

    Δημοσίευση από Apostolos Κυρ Οκτ 27, 2013 10:16 pm

    Για εμένα οι μόνιμοι δεν είναι κατασκηνωτές, είναι μόνιμοι. Απλά αντί να έχουν τσιμέντα τριγύρω τους έχουν πάνελ και αντί να στηρίζονται σε θεμέλια, στηρίζονται σε ρόδες και σίδερα.

    Δεν τους κατακρίνω, καλά κάνουν οι άνθρωποι, αλλά κατασκηνωτές δεν είναι.

    diaviosi
    diaviosi
    New Member
    New Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 34
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2013
    Ηλικία : 39
    Τόπος : Αθήνα

    Μόνιμοι Empty Απ: Μόνιμοι

    Δημοσίευση από diaviosi Κυρ Οκτ 27, 2013 11:43 pm

    Σίγουρα είναι επιλογή κάποιον χωρίς να την κατακρίνω, αλλά για εμένα κατασκήνωση είναι κάθε φορά και αλλού, υπάρχουν τόσα ωραία μέρη για να πάει κανείς, το κάθε ένα με την μαγεία του που είναι κρίμα να προσκολλούμαστε σε ένα σημείο.

    Όπως φέτος άφησα έναν όμορφο τόπο πίσω μου και έφυγα πηγαίνοντας σε ένα άλλο σκεπτόμενος ότι ίσως δεν βρω κάτι αντάξιο του, το αποτέλεσμα τελικά δικαίωσε την επιλογή μου να μετακινηθώ!

    Χωρίς όμως να μπορώ να πω ότι το ένα σημείο ήταν καλύτερο από το άλλο. Κάθε ένα είχε την ομορφιά και την χάρη του, σημαντικό ρόλο πάντως έπαιξε και η παρέα που γνώρισα, μιας και φέτος έκανα ένα μεγάλο βήμα πηγαίνοντας για πρώτη φορά για ελεύθερο καμπινγκ μόνος μου. Κάτι που μου άρεσε και πλέον αν δεν βρίσκω παρέα δεν με επηρεάζει καθόλου
    sotyanif
    sotyanif
    New Member
    New Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 46
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2013
    Ηλικία : 66
    Τόπος : Αρχάνες-ΚΡΗΤΗ

    Μόνιμοι Empty Απ: Μόνιμοι

    Δημοσίευση από sotyanif Δευ Οκτ 28, 2013 1:46 pm

    Παίδες ,υπάρχει και ο παράγοντας ''ηλικία'',που παίζει σημαντικό ρόλο στο θέμα''μόνιμοι''.
    Όσο πιο μεγάλοι ηλικιακά,τόσο πιο δυσκολομετακίνητοι και ανασφαλείς.

    Έχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους ,που ήταν ενεργοί κατασκηνωτές,οργώνανε την Ελλάδα μας ,σε εποχές δύσκολες τροχοσπιτικά και δαχτυλοδεικτούμενοι και τώρα έχουν αράξει-κατασταλάξει σε κάποιο κάμπινγκ ,συνήθως πολύ κοντά στην βάση τους ,για να είναι κοντά στα παιδιά και στα εγγόνια τους,στους γιατρούς τους και στα νοσοκομεία.


    Θα συμφωνήσω με τον Κωστή τον Καστρινό(γεια σου πατρίδα!) ,ότι , σε ένα κάμπινγκ ,όσο αυξάνονται οι μονιμάδες ,τόσο μειώνονται οι ποιοτικές υπηρεσίες του και υποβαθμίζεται η παραμονή σε αυτό.

    Είπα την ταπεινή μου γνώμη και μακάρι εμείς ,σε μεγάλες ηλικίες ,να ξεφύγουμε από αυτόRolling Eyes
    ladakias
    ladakias
    Senior Member
    Senior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 397
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 61
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Μόνιμοι Empty Απ: Μόνιμοι

    Δημοσίευση από ladakias Δευ Οκτ 28, 2013 5:21 pm

    ετσι ειναι οσο μεγαλωνεισ δυσκολευουν τα πραγματα περσι ηρθε απο πατρα στο καμπινκ ενας παππους τραβωντας το τροχοσπιτο του .εκανε δυο μερες να τελειωσει το στησιμο σιγα σιγα και δεν δεχοταν βοηθεια απο κανενα ,καποιος φιλος του που τον ξερω καλα και μιλαμε οταν του ειπα να παμε για βοηθεια μου ειπε δεν θελει αστον.για αυτο καποιοι τα κανουν μονιμα.και μερικοι που δεν εχουν χρονο σαν εμενα .απο σαββατο μεσημερι μεχρι κυριακη βραδυ που να παω ,εαν ομωσ ηταν στημενο μονιμα μπορει να πηγαινα τωρα οχι .πριν απο μερικα χρονια που ειχα 5ημερο πηγαινα καθε σαββατοκυριοκο εστηνα παρασκευη τα μαζευα κυριακη και παλι τα ιδια ολο το καλοκαιρι.υπαρχουν διαφοροι τυποι που πανε [καμπινκ ]αλλα ολοι εχουν καποιο λογο .εμενα μου αρεσουν αυτοι που στισ διακοπεσ τους δεν θελουν τοιχους και ταβανια απο τσιμεντοbzzzzzz .και δεν εχουν μια τυπικη καλημερα με το γειτονα αλλα ενα κοινο souvlakiBBQ dinner! beers και ας μενουν σε διαφορετικο RVcamping camping I Love Camp campfire  
    manoliss
    manoliss
    New Member
    New Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2013

    Μόνιμοι Empty Απ: Μόνιμοι

    Δημοσίευση από manoliss Κυρ Νοε 03, 2013 9:37 am

    εφοσον σεβονται τους κανονισμους του καμπινγκ σε αντιμετοπιζουν φυσιολογικα οχι σαν να ειναι το καμπινγκ τσιφλικι τους προσωπικα δεν με ενοχλει....μπορει να μην μπορουν να κανουν περιοδευοντα τουρισμο θες οικονομικα, θες απο ελλειψη σωστου αυτοκινητου, θες απο ελλειψη χωρου παρκαρισματος του τροχοσπιτου, θες και ηλικιακα οπως αναφερθηκε, δεν παυει ομως να κανουν καμπινγκ...και να εχουν καποια κοινα με εμας που μας αρεσει η γυρα..

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 10:51 am