Βλέπετε το forum MyCamp σαν επισκέπτης. Η απολύτως δωρεάν εγγραφή σας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες και να βλέπετε τις φωτογραφίες και τους συνδέσμους που υπάρχουν στις δημοσιεύσεις.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Βλέπετε το forum MyCamp σαν επισκέπτης. Η απολύτως δωρεάν εγγραφή σας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες και να βλέπετε τις φωτογραφίες και τους συνδέσμους που υπάρχουν στις δημοσιεύσεις.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

3 απαντήσεις

    Ερωτήσεις για τροχοσκηνη

    diarh
    diarh
    Junior Member
    Junior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 73
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2013
    Τόπος : Αθηνα

    Ερωτήσεις για τροχοσκηνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις για τροχοσκηνη

    Δημοσίευση από diarh Σαβ Νοε 02, 2013 8:46 am

    Αποστολε.Μην ξεχνας οτι και με την τροχοσκηνη θα θελεις εξτρα πραγματα.Αν μπορεις να βρεις τροχοσκηνη με φρενα ομως ολα καλα!!!
    Μην βιαζεσαι.Θελει πολυ ψαξιμο.Θα τα λεμε!!Cool Cool 
    Apostolos
    Apostolos
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013

    Ερωτήσεις για τροχοσκηνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις για τροχοσκηνη

    Δημοσίευση από Apostolos Σαβ Νοε 02, 2013 10:42 am

    Ναι, δεν διαφωνώ, αλλά με την τροχοσκηνή ότι και να την φορτώσω πάνω δεν θα φτάσω το όριο. Έκανα κάποια υποθετικά σενάρια παίρνοντας σαν δείγμα κάποιες τροχοσκηνές. Έχουν από 400 έως 500 κιλά η κάθε μια. Εγώ έχω ωφέλιμο κάπου 900 κιλά. Πόσο να την φορτώσω;Όσο και να την φορτώσω την τροχοσκηνή πιστεύω δεν θα φτάσω σε αυτά τα επίπεδα. Έκανα σενάριο ακόμη και με τροχοσκηνη που δεν θα έχει κουζίνα και θα φτιάξω εγώ τα κουτιά. Σε κάθε περίπτωση δεν ξεπερνούσα τα 700-750 κιλά ακόμη και με ποδήλατο, με τραπέζια, με ψυγείο κλπ).

    Σε τροχόσπιτο από την άλλη, βρήκα κάποια ενδιαφέροντα adria και hobby στις τιμές που θέλω. Κυμαίνονται απο 750 εως 800 κιλά όπως βγαίνουν από το εργοστάσιο. Ένα έξτρα τραπέζι, Ένα aircondition (που σε τροχοσκηνή δεν μπαίνει! hehehehe ) και κάνα δυο πραγματάκια ακόμη να βάλω, έχω πιάσει τα κιλά στο όριο. Και δεν θέλω καν να είμαι στο όριο, θέλω να είμαι καμιά 100-150 κιλά κάτω από το όριο οπωσδήποτε.

    Μόνη λύση για μικρό τροχόσπιτο που να πιάνω τα κιλά είναι κάποια είδους carreta, T@B κλπ που είναι γύρω στα 400-500-600 κιλά. Όμως σε αυτά δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα σε νορμάλ τιμές. Ξεφεύγουν αρκετά.

    Υ.Γ Τσέκαρε τα π.μ σου, κάτι σε ρώτησα αλλά μάλλον δεν τα είδες.wingright
    ladakias
    ladakias
    Senior Member
    Senior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 397
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 61
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ερωτήσεις για τροχοσκηνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις για τροχοσκηνη

    Δημοσίευση από ladakias Σαβ Νοε 02, 2013 2:52 pm

    -Το 70% των σκηνών που πουλιούνται στο mobile.de έχουν ανακατασκευαστεί και πουλιούνται ελαφρώς πάνω από τιμές Ελλάδας.

    Το θέμα είναι τι να προτιμήσω; Να φέρω απο έξω με ότι αυτό συνεπάγεται σε διαδικασία και έξτρα χρήματα, ή να βρω μια εδώ και να την κάνω ανακατασκευή από την αρχή; -γνωμη μου ειναι μια απο εδω την κανεισ οπως θελεις εσυ [χρωματα στα πανια και μονοκοματο πατωμα].
    Σε τροχόσπιτο από την άλλη, βρήκα κάποια ενδιαφέροντα adria και hobby στις τιμές που θέλω. Κυμαίνονται απο 750 εως 800 κιλά όπως βγαίνουν από το εργοστάσιο. Ένα έξτρα τραπέζι, Ένα aircondition (που σε τροχοσκηνή δεν μπαίνει! ) και κάνα δυο πραγματάκια ακόμη να βάλω, έχω πιάσει τα κιλά στο όριο. Και δεν θέλω καν να είμαι στο όριο, θέλω να είμαι καμιά 100-150 κιλά κάτω από το όριο οπωσδήποτε.δεν νομιζω οτι πρεπει να εισαι 100-150 κιλα κατω το εργοστασιο εχει βαλει οριο που σιγουρα θα το εχει υπολογισει με καποιες ανοχες .
    Apostolos
    Apostolos
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013

    Ερωτήσεις για τροχοσκηνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις για τροχοσκηνη

    Δημοσίευση από Apostolos Σαβ Νοε 02, 2013 3:01 pm

    Τάκη, αν πατήσεις το κουμπί quote (στα κουμπιά κάτω απο την εικόνα) στο ποστ που θέλεις να παραθέσεις για απάντηση, θα σου το βγάλει μέσα σε πλαίσιο. Έτσι δεν θα χρειάζεται να αντιγράφεις κάθε φορά αυτό στο οποίο θέλεις να απαντήσεις.wingright 

    Τώρα για το θέμα μας.
    Εγώ δεν θέλω να είμαι στο όριο κιλών. Ξέρω οτι ο κατασκευαστής δινει το όριο και έχει αι ανοχές απο πάνω, αλλά θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο άνετος. Εχει να κάνει και με την μακροζωία τυ κινητήρα και των μερών του αυτοκινητου. Αλλο ζόρι θα τραβηξει με 900 κιλά και άλλο με 500 κιλά. Άσχετα αν αντέχει 900 κιλά.

    Για το άλλο που λες για τα πανιά το καταλαβαίνω, αλλά για το μονοκόμματο πάτωμα τι εννοείς;
    ladakias
    ladakias
    Senior Member
    Senior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 397
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 61
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ερωτήσεις για τροχοσκηνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις για τροχοσκηνη

    Δημοσίευση από ladakias Σαβ Νοε 02, 2013 3:24 pm

    χωρις[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
    ladakias
    ladakias
    Senior Member
    Senior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 397
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 61
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ερωτήσεις για τροχοσκηνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις για τροχοσκηνη

    Δημοσίευση από ladakias Σαβ Νοε 02, 2013 3:25 pm

    η δικια μου ειναι ολη κλειστη,το εκανα αυτο για να μην μπαινουν μεσα σκονες οσο γινεται και μυγες κουνουπια κ.λ.π.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την ladakias στις Σαβ Νοε 02, 2013 4:31 pm, 3 φορές συνολικά
    ladakias
    ladakias
    Senior Member
    Senior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 397
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 61
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ερωτήσεις για τροχοσκηνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις για τροχοσκηνη

    Δημοσίευση από ladakias Σαβ Νοε 02, 2013 3:31 pm

    και αν δεις σε καποιο συμειο εχει φερμουαρ [δεξια κατι που ειναι ασπρο]αυτο το εχει η PINDUS ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΗς ,ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑ[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]ΠΟΥΤΣΙΑ .και εχει και θηκη [αριστερα] για αλλα μικροπραγματα


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την ladakias στις Σαβ Νοε 02, 2013 4:32 pm, 4 φορές συνολικά
    ladakias
    ladakias
    Senior Member
    Senior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 397
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 61
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ερωτήσεις για τροχοσκηνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις για τροχοσκηνη

    Δημοσίευση από ladakias Σαβ Νοε 02, 2013 3:37 pm

    τι αυτ/το εχεις .γιατι εγω με το δικο μου 1300 κυβικα πριν το φτιαξω με την τροχοσκηνη στισ ανηφορες βογκουσε τωρα με το αλλο μοτερ 1500 - 16v παει πολυ ανετα
    ladakias
    ladakias
    Senior Member
    Senior Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 397
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 61
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ερωτήσεις για τροχοσκηνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις για τροχοσκηνη

    Δημοσίευση από ladakias Κυρ Φεβ 02, 2014 8:50 pm

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
    ΡΩΣΙΚΗ ΤΡΟΧΟΣΚHΝΗ SKIF
    Apostolos
    Apostolos
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013

    Ερωτήσεις για τροχοσκηνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις για τροχοσκηνη

    Δημοσίευση από Apostolos Κυρ Φεβ 02, 2014 10:34 pm

    Είδα μια τέτοια live τώρα που ψάχνω. Δεν μου είπε οτι είναι Ρώσικη, νόμιζε οτι είναι ανατολικογερμανική. Πολύ ψευτικη κατασκευή στο κρεβάτι που πατάει στα δυο σιδερικά. Εγω που μπήκα μεσα με βάρος 120 κιλά ένιωσα να κουνάει ολόκληρο. Πόσο μάλλον να είναι και ακόμη ένα άτομο!

    Το θέμα βέβαια είναι το που θα χωρέσει το άλλο άτομο, μιας και μετά βίας χωρούσα εγώ. Είμαι βέβαια 1.94, αλλά ο χώρος μου φάνηκε πολύ περιορισμένος.

    Το κερασάκι στην τούρτα (για να μην την προτιμήσω τελικά) είναι ότι δεν έχει κουζίνα, αλλά δεν έχει και χώρο πάνω στο σίδερο της ρυμούλκας για να φτιάξω εγώ ιδιοκατασκευή κουζίνα. Την βρήκα πάμφθηνα (150 ευρώ) και σε καλούτσικη κατάσταση από θέμα σκουριάς, αλλά δεν την πήρα. Καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω κάτι πιο σωστό αργότερα. Χρειάζομαι σίγουρα πιο μεγάλη σε μέγεθος!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Μάης 19, 2024 9:35 pm