Βλέπετε το forum MyCamp σαν επισκέπτης. Η απολύτως δωρεάν εγγραφή σας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες και να βλέπετε τις φωτογραφίες και τους συνδέσμους που υπάρχουν στις δημοσιεύσεις.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Βλέπετε το forum MyCamp σαν επισκέπτης. Η απολύτως δωρεάν εγγραφή σας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες και να βλέπετε τις φωτογραφίες και τους συνδέσμους που υπάρχουν στις δημοσιεύσεις.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

2 απαντήσεις

    Wood Stove's

    diaviosi
    diaviosi
    New Member
    New Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 34
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2013
    Ηλικία : 39
    Τόπος : Αθήνα

    Wood Stove's Empty Wood Stove's

    Δημοσίευση από diaviosi Κυρ Οκτ 27, 2013 1:47 am

    Τον τελευταίο καιρό μου αρέσει να μαγειρεύω στην φωτιά αλλά εκτός αυτού, θέλω να απαλλαγώ και από την γκαζιέρα που χρησιμοποιώ στο car camping. Όμως γενικά δεν μπορούμε να ανάψουμε φωτιά παντού για διάφορους λόγους, οπότε μία τέτοια συσκευή νομίζω ότι μπορεί να περιορίσει αισθητά το πρόβλημα!

    H συγκεκριμένη λέγετε firebox και από όσες έχω δει μου αρέσει περισσότερο



    Έχει επεξεργασθεί από τον/την diaviosi στις Κυρ Οκτ 27, 2013 1:52 am, 1 φορά
    diaviosi
    diaviosi
    New Member
    New Member


    Αριθμός μηνυμάτων : 34
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2013
    Ηλικία : 39
    Τόπος : Αθήνα

    Wood Stove's Empty Φορτίστε το κινητό σας μέσω της φωτιάς

    Δημοσίευση από diaviosi Κυρ Οκτ 27, 2013 1:50 am

    biolite stove

    Τελικά όσο μεγαλώνει η κοινότητα που επιλέγει για μερικές τουλάχιστον μέρες να βρίσκετε στην φύση, τόσο περισσότερα gadjet ανακαλύπτουνε, πλέων το θέμα εξοπλισμού για camping αναμένετε να μας εκπλήξει.

    Δείτε ένα τρόπο να φορτίζετε το κινητό σας στην φύση χωρίς να χρειάζεται να έχετε ούτε ήλιο, ούτε ρεύμα αποθηκευμένο σε κάποια άλλη συσκευή.
    Το μόνο που χρειάζεται είναι να κάψετε μερικά κλαδάκια και να περιμένετε να φορτίσει το κινητό σας, όσο εσείς ζεσταίνετε τον καφέ σας.

    Και μάλιστα δεν είναι και η μόνη εταιρία που παρέχει την συγκεκριμένη λύση μετατροπής της θερμικής ενέργειας σε ηλεκτρική.

    Apostolos
    Apostolos
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013

    Wood Stove's Empty Απ: Wood Stove's

    Δημοσίευση από Apostolos Δευ Οκτ 28, 2013 10:09 am

    Πολύ ωραία αυτά τα hi-tech φουρνάκια, αλλά εγώ δεν αλλάζω αυτά που έχω φτιάξει ο ίδιος!

    το κοντό το έχω ξεσκίσει! Το ψηλό είναι σχετικά πιο πρόσφατο και πιο αποτυχημένο σαν προσπάθεια. Άλλος τύπος κατασκευής γαρ!


    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    Το κοντό είναι  από σιδερένιο δοχείο απο σπρεύ επαφών. Το ψηλό από αλουμινένιο δοχείο ...αφρόλουτρου!hehehehe 

    Χίλιες φορές καλύτερα με οινόπνευμα παρά με ξύλο. Δεν ρυπαίνεις τον χώρο,δεν υπάρχει περίπτωση να αρπάξει φωτιά αν δεν σβήσεις την θράκα (επειδή δεν έχει θράκα). Κρυώνει γρήγορα λόγο μικρού μεγέθους και δεν χρειάζεται να το καθαρίσεις από καπνίλα.

    Μειονέκτημα ότι μπορείς να κάνεις περιορισμένα πράγματα με αυτό. Να ζεστάνεις νερό για καφέ ή τσάι για δύο άτομα ή γεύμα τύπου noodles για ένα άτομο. Για παραπάνω θέλει να έχεις δυο τέτοια φουρνάκια μαζί σου ώστε όταν ξεθυμαίνει το ένα, να βάζεις στο άλλο.

    Να πω την αλήθεια εμένα με καίει να φτιάχνει πρωινό καφεδάκι και δεν το χρησιμοποιώ για παραπάνω. Τι να μου κάνουν τα noodles;souvlakiBBQ

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Μάης 19, 2024 7:05 pm